Goodpastureův [Gúdpasčrův] syndrom je naštěstí velmi vzácné autoimunitní onemocnění, při kterém se kombinuje postižení plic a ledvin. Nemoc se objevuje častěji u mužů než u žen, což pro ostatní autoimunitní nemoci není příliš typické.

 

Příčiny: Podstatou je abnormální reakce imunitního organizmu proti tkáním našeho vlastního těla. Objeví se tzv. autoprotilátky, které v případě Goodpastureova syndromu napadnou membrány v ledvinných glomerulech (klubíčka cév, v nichž se filtruje krev za vzniku moči) a plicní tkáň. Důvod této reakce není přesně znám, nejčastěji se spekuluje o chorobném přenastavení imunity po prodělané virové infekci.

 

Projevy: Poškození plic se většinou projevuje suchým kašlem a dušností, v některých případech může docházet i ke krvácení do dýchacích cest a vykašlávání krve. Postižení ledvin spočívá v zánětu glomerulů (tj. glomerulonefritidou), dojde k narušení jejich filtrační schopnosti a poměrně rychle k akutnímu selhání ledvin. Poškození ledvin probíhá nejčastěji pod obrazem nefritického syndromu, kdy nacházíme vysoký krevní tlak a krev v moči.

 

Diagnostika: Výše zmíněné příznaky v kombinaci s vyšetřením ledvin, vyšetřením moči, plicním vyšetřením a biopsií ledviny nám pomohou určit diagnózu.

 

Léčba: Podávají se léky na ztlumení imunity, zejména kortikoidy. Při akutním selhání ledvin je někdy nutná dialýza, která může být dočasná, nebo trvalá.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů