Glyclada [Gliklada] se řadí mezi důležité léky na cukrovku, které se odborně označují jako perorální antidiabetika (PAD). Účinnou látkou preparátu je sloučenina gliclazid [gliklazid].

 

Princip: Gliclazid patří mezi deriváty sulfonylmočoviny 2. generace. Má poměrně komplexní účinky na metabolizmus cukrů - stimuluje tvorbu a vylučování inzulinu buňkami slinivky břišní. Kromě toho lehce snižuje funkci krevních destiček.

 

Využití: Glyclada bývá předepisována u pacientů s cukrovkou 2. typu. Může se podávat samotný, nebo v kombinaci s jinými PADy. Dodržování diabetické diety při užívání léků na cukrovku je samozřejmostí. Vzhledem k častým nežádoucím účinkům (viz níže) se nicméně v dnešní době stále více dává přednost modernějším preparátům.

 

Podávání: Záleží striktně na doporučení předepisujícího lékaře, obvykle se jedná o diabetologa. Obecně řečeno se většinou léčba dospělých pacientů zahajuje dávkou 30 miligramů podávanou ve formě jedné tablety a postupně se tato dávka zvyšuje.

 

Nevýhody: Podobně jako ostatní deriváty sulfonylmočoviny může Glyclada způsobit hypoglykémii, zejména při nesprávném a nedostatečném příjmu potravy. Z dalších vedlejších účinků byly pozorovány například trávicí obtíže (nevolnost, zvracení) a zvýšení jaterních testů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů