GlucaGen (plným názvem GlucaGen 1 mg HypoKit) je méně známý lék, který za určitých situací využívají lidé trpící cukrovkou. Účinnou složkou přípravku je sloučenina glukagon (přesněji glukagon-hydrochlorid).

Princip: Glukagon-hydrochlorid je synteticky vyráběný hormon, který má chemickou strukturu stejnou jako lidský glukagon. Glukagon v lidském těle má mnoho funkcí, v tomto případě nás zejména zajímá jeho účinek na zvýšení cukru v krvi. Glukagon totiž způsobí štěpení jaterního glykogenu za vzniku molekul glukózy, která se uvolňuje do krve. Účinek glukagonu tedy do určité míry působí proti účinkům inzulinu.


Využití: GlucaGen je určen k aplikaci v akutním stavu, kdy pacientovi s cukrovkou na inzulinu hrozí vznik závažné hypoglykémie.


Podávání: GlucaGen se vyrábí v podobě prášku, z nějž po naředění v přiloženém rozpouštědle vzniká roztok určený k podkožní (nebo nitrosvalové) aplikaci. Lék se podává nárazově, běžná dávka pro dospělého člověka je 1 miligram přípravku.


Nevýhody: GlucaGen obvykle nemívá výrazné vedlejší účinky, i když po jeho aplikaci nelze vyloučit trávicí obtíže, nebo vznik alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů