Gliklazid se řadí mezi důležité léky na cukrovku, které se odborně označují jako perorální antidiabetika (PAD). Účinnou látkou preparátu je stejnojmenná sloučenina gliclazid (gliklazid).
 
Princip: Gliclazid patří mezi deriváty sulfonylmočoviny 2. generace. Má poměrně komplexní účinky na metabolizmus cukrů - stimuluje tvorbu a vylučování inzulinu buňkami slinivky. Kromě toho lehce snižuje funkce krevních destiček.
 
 
Využití: Gliklazid bývá předepisován u pacientů s cukrovkou 2. typu. Může se podávat samotný, nebo v kombinaci s jinými PADy. Dodržování diabetické diety při užívání léků na cukrovku je samozřejmostí. Vzhledem k častým nežádoucím účinkům (viz. níže) se nicméně v dnešní době stále více dává přednost modernějším preparátům.
 
 
Podávání: Záleží striktně na doporučení předepisujícího lékaře, obvykle se jedná o diabetologa. Gliklazid se vyrábí jako tablety o síle 30 miligramů a u dospělého člověka se obvykle zahajuje léčba dávkou 1 tableta denně. Tato dávka se postupně navyšuje podle efektu.
 
 
Nevýhody: Podobně jako ostatní deriváty sulfonylmočoviny může Gliklazid způsobit hypoglykémii, zejména při nesprávném a nedostatečném příjmu potravy. Z dalších vedlejších účinků byly pozorovány například trávicí obtíže (nevolnost, zvracení) a zvýšení jaterních testů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů