Genvoya je lék, který patří mezi kombinované antivirové preparáty (antivirotika) a jeho účinnou složkou jsou sloučeniny tenofovir, elvitegravir, kobicistat a emtricitabin.

 

Princip: Tenofovir dokáže v lidských buňkách napadených některými viry zablokovat virové enzymy známé jako reverzní transkriptáza u HIV viru a DNA polymeráza u viru žloutenky typu B. Elvitegravir tlumí enzym známý jako virovou integrázu, kobicistat výrazně zesiluje funkci elvitegraviru a emtricitabin pomáhá blokovat reverzní transkriptázu.

 

Využití: Genvoya se využívá v léčbě některých forem infekce HIV. Obvykle se podává samostatně, jde o velmi účinnou formu terapie, kdy se jednotlivé složky přípravku vzájemně posilují.

 

Podávání: Genvoya se vyrábí v podobě tablet o síle 150/150/200/10 miligramů (150 mg elvitegraviru + 150 mg kobicistatu + 200 mg emtricitabinu + 10 mg tenofoviru). U dospělých lidí se obvykle užívá 1 tableta denně, přesnou dávku nicméně musí stanovit zkušený lékař, bez jehož vědomí nesmí být lék podáván.

 

Nevýhody: Genvoya může při pravidelném podávání způsobit různé trávicí obtíže, únavu, bolesti hlavy, motání hlavy, kožní vyrážky, nechutenství a další. Poměrně často bylo při terapii pozorováno zvýšení jaterních testů, výjimečněji zhoršení funkce ledvin a velmi vzácně i jejich selhání.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů