Gentamicin patří mezi antibiotika ze skupiny aminoglykosidů a jeho účinnou látkou je stejnojmenná sloučenina gentamicin.

 

Princip: Gentamicin umí narušovat schopnost bakterií tvořit bílkoviny a kromě toho narušuje strukturu stěny bakteriálních buněk. Díky tomu brání bakteriím v množení a přímo je zabíjí.

 

Využití: Gentamicin je účinný proti celé řadě bakterií a s oblibou ho používáme do kombinací s dalšími antibiotiky u těžších infekcí a při otravách krve. V kombinační léčbě je vhodný i k léčbě infekční endokarditidy.

 

Podávání: Záleží na rozhodnutí ošetřujícího lékaře. Lék existuje v injekční formě a je tedy určen zejména pro hospitalizované pacienty. Většinou se aplikuje jedenkrát denně v injekci do svalu nebo do žíly. Dávka je ovšem přísně individuální.

 

Nevýhody: O nežádoucích účincích antibiotik jsem sepsal zvláštní článek. U gentamicinu existuje zejména velké riziko poškození ledvin (lék je odborně řečeno nefrotoxický), vyloučit nelze ani jejich akutní selhání. Z toho důvodu se musí dávat velký pozor s podáváním Gentamicinu u pacientů s narušenými ledvinnými funkcemi, jeho dávku u nich redukovat, nebo dát přednost jinému antibiotiku. Podobně jako ostatní aminoglykosidová antibiotika může i Gentamicin způsobit trvalé zhoršení, nebo ztrátu sluchu (lék je odborně řečeno ototoxický).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů