Gaviscon [gaviskon] je volně prodejný doplněk stravy, který je často užíván při trávicích obtížích. Účinnou složkou preparátu jsou alginát sodný, hydrogenuhličitan sodný a uhličitan vápenatý.

 

Princip: Účinné složky přítomné v preparátu neutralizují žaludeční kyselinu a pomáhají chránit sliznici jícnu před jejím účinkem při návratu žaludečních šťáv do jícnu v rámci tzv. refluxu (viz níže).

 

Využití: Gaviscon se užívá při obtížích souvisejících s refluxní chorobou jícnu, kdy se kyselý obsah žaludku dostává do jícnu a působí poškození jeho sliznice za vzniku zánětu jícnu. Tento stav se často projevuje nepříjemným pálením žáhy.

 

Podávání: Gaviscon se vyrábí v podobě žvýkacích tablet a běžná dávka pro dospělého člověka jsou 2-4 tablety při akutních obtížích po jídle. Kromě tablet se Gaviscon vyrábí i v podobě tekuté suspenze.

 

Nevýhody: Gaviscon nemívá vážné vedlejší účinky. Podobně jako u ostatních volně prodejných preparátů nicméně nelze po jeho užití vyloučit trávicí obtíže nebo alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů