Formaglyben se řadí mezi léky na cukrovku, které se odborně označují jako perorální antidiabetika (PAD). Účinnými látkami preparátu jsou sloučeniny metformin a glibenklamid.

 

Princip: Metformin zvyšuje citlivost tkání na inzulin (tj. snižuje rezistenci vůči inzulinu), tím zlepší využití krevního cukru a způsobí jeho pokles. Kromě toho snižuje tvorbu cukrů v játrech. Glibenklamid stimuluje slinivku břišní k vyššímu výdeji inzulinu.

 

Využití: Formaglyben je lék užívaný v léčbě cukrovky 2. typu, velmi dobře účinkuje u obézních nemocných. Lze jej podávat samotný i kombinovat s jinými PADy.

 

Podávání: Záleží striktně na doporučení předepisujícího lékaře, obvykle se jedná o diabetologa. Lék se vyrábí v podobě tablet o síle 2,5/500 miligramů (tj. 2,5 miligramu glibenklamidu a 500 miligramů metforminu). Běžná dávka preparátu Formaglyben u dospělého člověka je 1-3 tablety denně.

 

Nevýhody: Nevýhody vznikají v důsledku nežádoucích účinků obou účinných látek. Glibenklamid může vyvolat hypoglykémii a metformin může být nebezpečný pro pacienty s akutním a chronickým selháním ledvin, protože u nich může vyvolat smrtelně nebezpečnou laktátovou acidózu. Riziko se výrazně zvyšuje při současném nadměrnějším příjmu alkoholu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů