Termín folikul může mít více významů a jednotlivé medicínské podobory si pod tímto termínem primárně představí poněkud jiné věci.

  • Gynekologie a porodnictví chápe folikuly jako mnohočetné útvary ve vaječnících, u novorozence ženského pohlaví je jich přítomno několik stovek tisíc. Každý folikul většinou obsahuje jedno vajíčko a okolo něj uložené vrstvy podpůrných buněk. Většina folikulů během ženy zaniká (atrézie), pouze několik stovek jich složitějším procesem dozrává a účastní se ovulace.
  • Imunologie zná lymfatické folikuly. Tyto folikuly jsou kulovité struktury v kůře lymfatických uzlin, ve slezině a dalších místech, které obsahují vysoké množství B-lymfocytů. Tyto lymfatické folikuly představují základní obrannou linii lymfatické soustavy, kde mohou být likvidovány infekční mikroorganizmy a nádorové buňky.
  • Vlasový folikul v dermatologii je tkáň, která obklopuje dolní část rostoucího vlasu uloženou v kůži, a z níž vlas vyrůstá. Folikul má v podstatě podobu dutiny tvořené vychlípenou kůží a ústí do něj potní a mazové žlázy. Zánět tohoto folikulu se jmenuje folikulitida.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů