Fluanxol patří do skupiny tzv. antipsychotik (neuroleptik) a jeho účinnou látkou je sloučenina flupentixol.

 

Princip: Flupentixol účinkuje na centrální nervový systém a pomocí ovlivnění různých receptorů má vliv na rovnováhu neurotransmiterů v mozku. Tyto neurotransmitery jsou různé chemické sloučeniny, které zprostředkovávají přenosy vzruchů mezi neurony. Flupentixol působí na celou řadu receptorů v nervovém systému (např. některé dopaminové receptory, receptory pro serotonin, méně silně i receptory adrenalinu a histaminu).

 

Využití: Fluanxol se využívá v léčbě některých psychotických stavů, jako je například schizofrenie (tlumení bludů a halucinací) a maniodepresivní psychóza, která je také označována jako bipolární porucha. Lék je vhodný spíše k potlačení depresivních forem těchto poruch a může být podáván i u depresí, apatie a celkové abulie.

 

Podávání: U látek tohoto typu je vždy velmi důležité přesně dodržovat doporučení předepisujícího lékaře (většinou psychiatra) a neužívat je bez lékařova vědomí. Fluanxol se vyrábí ve formě tablet o síle 1 miligram. Podává se 1-2x denně s postupným navyšováním dávky, běžná denní dávka dospělého člověka je podle konkrétní indikace 2-15 miligramů, tato dávka však může být dále zvýšena. V případech, že je potřeba dávat vyšší dávky preparátu, je vhodné dát přednost léku v injekční formě (Fluanxol Depot), která se aplikuje 1x za 2-4 týdny v nitrosvalové injekci. Tato forma se pomalu uvolňuje a účinkuje dlouhodobě.

 

Nežádoucí účinky: Fluanxol může svým silným vlivem na centrální nervový systém způsobovat útlum, spavost, sucho v ústech a bolesti hlavy a o něco vzácněji poruchy hybnosti podobné Parkinsonově nemoci. Poměrně často se objevují trávicí obtíže, jako je změna chuti k jídlu (zvýšení nebo snížení), zvracení a zácpa. Mezi velmi vzácné a nebezpečné komplikace patří závažné poruchy rytmu a neuroleptický maligní syndrom. Lék nesmí být užíván spolu s alkoholem pro značně nevyzpytatelné změny jeho účinku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů