Firmagon je lék, který se užívá u některých forem rakoviny prostaty a jeho účinnou látkou je sloučenina degarelix.

 

Princip: Degarelix je velice zajímavá sloučenina, která částečně působí na podvěsek mozkový (hypofýzu) a brání uvolňování folikuly stimulujícího a luteinizačního hormonu, což u muže způsobí pokles tvorby testosteronu ve varlatech. Důležitým je fakt, že testosteron je u mužů zodpovědný za růst a šíření mnoha forem rakoviny prostaty.

 

Využití: Firmagon se podává mužům s některými pokročilými hormonálně závislými formami rakoviny prostaty, které mají metastázy.

 

Podávání: Firmagon se vyrábí v podobě prášku, z něhož po rozpuštění v rozpouštědle vzniká roztok určený k podkožnímu podání. Běžná dávka pro dospělého muže je 240 miligramů léku jako úvodní dávka a následně 80 miligramů léku 1x měsíčně. Během léčby se efekt preparátu hodnotí podle kontrol hladiny PSA. Lék nesmí být aplikován bez přesného doporučení lékaře.

 

Nevýhody: Někteří muži si po aplikaci Firmagonu preparátu stěžují na trávicí potíže, změny nálad, návaly horka a další nespecifické obtíže. Tyto nežádoucí účinky nicméně nebývají tak silné, že by si vynutily vysazení přípravku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů