Skip to main content
 


Firmagon

Firmagon je lék, který se užívá u některých forem rakoviny prostaty a jeho účinnou látkou je sloučenina degarelix.
 
Princip: Degarelix je velice zajímavá sloučenina, která částečně působí na podvěsek mozkový (hypofýzu) a brání uvolňování folikulostimulačního a luteinizačního hormonu, což u muže způsobí pokles tvorby testosteronu ve varlatech. Důležitým je fakt, že testosteron je u mužů zodpovědný za růst a šíření mnoha forem rakoviny prostaty.
 
 
Využití: Firmagon se podává mužům s některými pokročilými hormonálně závislými formami rakoviny prostaty, které mají metastázy.
 
 
Podávání: Firmagon se vyrábí v podobě prášku, z něhož po rozpuštění v rozpouštědle vzniká roztok určený k podkožnímu podání. Běžná dávka pro dospělého muže je 240 miligramů léku jako úvodní dávka a následně 80 miligramů léku 1x měsíčně. Během léčby se efekt preparátu hodnotí podle kontrol hladiny PSA. Lék nesmí být aplikován bez přesného doporučení lékaře.
 
 
Nevýhody: Někteří muži si po aplikaci Firmagonu preparátu stěžují na trávicí potíže, změny nálad, návaly horka a další nespecifické obtíže. Tyto nežádoucí účinky nicméně nebývají tak silné, že by si vynutily vysazení přípravku.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

MUDr. Jiří Štefánek  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů