Fimóza je zúžením předkožky. Lze ji pokládat za onemocnění, protože může narušovat normální život postiženého a může být spojena i s některými vážnými komplikacemi. Předkožka neboli prepucium je zdvojená kožní řasa, která překrývá žalud na penisu. Má vnější a vnitřní vrstvu. Za normálního stavu lze předkožku rukou přetáhnout směrem ke kořenu penisu a obnažit tak žalud. K tomu samému dochází při erekci. Jakmile je předkožka na svém konci zúžená, nedá se logicky přetáhnout přes širší žalud – tomuto stavu říkáme fimóza. Fimóza může být spojená s krátkou uzdičkou (napojení předkožky na žalud na spodní straně penisu - tzv. frenulum), která také brání pohybu předkožky.
Příčiny: Fimóza je velmi často vrozená, někdy však vznikne i během života. Po narození je přítomná skoro u všech chlapců, kdy je spojena se slepením vnitřního listu předkožky k žaludu. Později s věkem u zdravého jedince vymizí. Důležité je, že u chlapců kolem jednoho roku by se neměla předkožka násilně přetahovat. Je to zbytečné a může to vést k jejímu poranění. Někdy však fimóza přetrvává a pak může být potřeba ji řešit.
Projevy: Fimóza se projevuje tím, že předkožka nejde vůbec nebo jen špatně přetáhnout. Při snaze stáhnout předkožku z žaludu může tento postup bolet, bolestivá může být i erekce. To vede k problémům při pohlavním styku, který může být pro muže bolestivý a nepříjemný. Mimoto se přitom může předkožka poranit, zajizvit a zúžit ještě více. Pokud je mi z historie dobře známo, pak tímto problémem trpěli panovníci jako například král Ludvík XVI (manžel Marie Antoinetty) a car Petr (manžel Kateřiny Veliké). Oba zplodili potomka až po menším chirurgickém zákroku, viz léčba.
Při dlouhotrvající fimóze se navíc kvůli nedostatečné hygieně pod předkožkou na žaludu hromadí bílá hmota zvaná smegma, což za prvé nepůsobí příliš esteticky a navíc může mít hromadící se smegma vztah ke vzniku rakoviny penisu. Komplikací fimózy může být parafimóza, kdy se úzká předkožka sice přetáhne přes žalud, ale pak nejde vrátit zpět a zaškrtí tkáň žaludu.
Diagnostika: Fimózu nejlépe diagnostikuje urolog pohledem a při zběžném vyšetření penisu, také může zhodnotit její závažnost a typ léčby.
Prevence: Vrozené fimóze, která nevymizí, se předejít nedá, ta se dá už jen léčit. Prevencí vzniku nebo zhoršení fimózy je nepřetahovat předkožku násilím a raději vyhledat urologa, který poradí a pomůže.
Léčba: Léčit fimózu je možné nechirurgicky i chirurgicky.
1. Nechirurgická léčba – Nechirurgická léčba spočívá v aplikaci mastí obsahující kortikoidy. Kortikoidy nemají moc příznivý účinek na kůži, ale ten je zde žádoucí – zúžená předkožka se rozvolní a rozšíří.
2. Chirurgická léčba – Obřízka (cirkumcize) je klasickou metodou, která se provádí v židovské a muslimské kultuře již po staletí. V podstatě se předkožka odřízne a obnaží se tak žalud. Výkon je relativně jednoduchý, provádí ho urolog a mnohdy postačuje i místní znecitlivění. Pokud se na špatné pohyblivosti předkožky podílí i krátká uzdička, může ji operatér přetnout. Po zákroku trvá několik dní, kdy je obřezaný penis citlivý a bolestivý na dotyk, ale to poměrně rychle přejde.
O provedení obřízky by se mělo uvažovat realisticky. Není-li pro ni lékařský nebo náboženský důvod, je obřízka zbytečná a nic zvláštního člověku nepřinese. U fimózy, která člověku způsobuje jakékoliv potíže, je ale obřízka vhodným řešením.