Krátká uzdička (odborně frenulum breve) penisu je u mužů relativně častým problémem, který je nutné chirurgicky řešit. Nejedná se o nijak nebezpečný stav, na druhou stranu zhoršuje krátká uzdička kvalitu života, a to zejména v sexuální oblasti.

 

Princip a projevy: Uzdička je vazivová tkáň, která je pod předkožkou, upíná se na penis pod žaludem a za normálních okolností usnadňuje přetažení předkožky přes žalud. V případě, že je vrozeně zkrácená, brání pohybu předkožky.

Důsledkem problému jsou nepříjemné bolestivé pocity při pohlavním styku, poměrně častou komplikací je navíc traumatické poškození uzdičky, která se může snadno natrhnout. Natrhnutí je spojeno s prudkou bolestí a někdy i krvácením, probíhající sexuální styk tak nabere velmi rychlý a nepříjemný konec. Zkrácená uzdička je velice často spojena se zúžením předkožky, což celý problém umocňuje.

 

Schéma - krátká uzdička

 

Diagnostika: Pro diagnózu stačí vyšetření urologem, který zkrácenou uzdičku pozná na první pohled.

 

Léčba: Celistvost a pevnost uzdičky lze narušit lokální aplikací mastí obsahujících kortikoidy, ne vždy však má tato léčba kýžený efekt. Ideální je chirurgická léčba, kterou provádí urologové. Jedná se o relativně malé typy zákroků, které lze provádět v lokální anestézii (bez uspání). Uzdička se může např. upravit metodami plastické chirurgie (frenuloplastika), nebo zcela odstranit. Je-li současně přítomno zúžení předkožky, provádí se zároveň i obřízka.


Zdroje
https://www.practo.com
https://www.thestudentroom.co.uk

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů