Fenistil je lék, který se řadí do skupiny antihistaminik, což jsou jedny z léků proti alergii. Účinnou složkou léku je sloučenina dimetinden.

 

Princip: Dimetinden je látka, která v organizmu dokáže blokovat účinek látky známé jako histamin. Histamin je mimo jiné velmi důležitý pro průběh alergických reakcí a jeho vyřazení proto působí protialergicky.

 

Využití: Fenistil se obvykle užívá nárazově při slabších alergických reakcích, jako je alergická rýma, alergický zánět spojivek a kopřivka. Zřejmě nejpoužívanější je Fenistil v podobě gelu, který se používá na zarudlá a bolavá místa kůže po bodnutí hmyzem (například včelou).

 

Podávání: Fenistil může být předepsán, ale je k dispozici i na volný prodej. Nejpoužívanější forma je chladivý gel, kterým se potírají postižená zanícená místa na kůži. Kromě toho se Fenistil vyrábí i v podobě kapek a tablet.

 

Nevýhody: Fenistil v podobě gelu nemá významné vedlejší účinky. Fenistil užívaný vnitřně (tablety, kapky) má klasické vedlejší účinky běžných antihistaminik, jako je únava, ospalost, celkový útlum, bolesti hlavy, sucho v ústech a podobně.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů