Falopletysmografie (falopletyzmografie) je vyšetření, které se využívá u mužů v sexuologii. Význam této metody je zejména v diagnostice některých sexuálních odchylek.

 

Princip: Falopletysmografie využívá toho, že při sexuálním vzrušení dochází u muže ke zvýšenému prokrvení penisu, které se při silnějším vzrušení projeví jeho viditelným ztopořením. I menší změny objemu penisu neviditelné prostým okem mohou být nicméně zachyceny přístrojem pletyzmografem. Během vyšetření jsou vyšetřované osobě ukazovány obrázky různých potenciálních objektů (ženy, muži, děti, zvířata apod.) a situací (např. klasický pohlavní styk, násilí aj.), přičemž jsou sledovány změny prokrvení penisu. Tyto změny jsou detekovány obvykle nepřímo na základě změn objemu penisu, obvodu penisu nebo dokonce teploty penisu.

 

Význam: Falopletyzmografie může být použita k určení sexuální orientace vyšetřovaného muže (heterosexuál, homosexuál, bisexuál), k diagnostice sexuálních poruch souvisejících s abnormálním sexuálním objektem (např. pedofilie) a k diagnostice poruch erekce.

 

Výhody: Výhodou je relativní jednoduchost a poměrně dobrá spolehlivost falopletysmografického vyšetření. Přístroj je velmi citlivý i na detekci lehkého sexuálního vzrušení, kterou vyšetřovaný člověk není schopen potlačit svou vůlí.

 

Nevýhody: Existují určité sexuální poruchy, které falopletysmograf není schopen spolehlivě detekovat. Může jít například o situaci, kdy člověk trpí sexuální úchylkou, která nesouvisí se sexuálním objektem. Typickým příkladem je exhibicionismus.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů