Eziclen [eziklen] není lék v pravém slova smyslu, jedná se o prázdnící roztok, který se používá v gastroenterologii. Hlavní účinnou složkou přípravku jsou sloučeniny síran sodný, síran draselný a síran hořečnatý.

 

Princip: Kombinuje se projímavý účinek přítomných účinných látek. Sírany se ve střevě příliš nevstřebávají, udržují ve střevě vodu a tím se zvyšuje objem střevního obsahu. Výsledkem je průjem, který vede k vyčištění střeva.

 

Využití: Eziclen má využití při prázdnění před kolonoskopií. Je-li správně užit, vyvolá opakované průjmy, které způsobí vyprázdnění tlustého střeva. Pouze na správně vyprázdněném střevě lze totiž provést kvalitní kolonoskopické vyšetření. Přípravek se užívá i v jiných situacích, kdy je třeba vyprázdnit střevo, například různé radiologické a chirurgické zákroky.

 

Podávání: Eziclen se vyrábí v podobě vodného koncentrátu, z nějž se vyrábí vlastní roztok. Standardní prázdnící sada obsahuje dvě lahvičky. Každá lahvička se doplní vodou do objemu 500 mililitrů a vzniklý roztok se pomalu vypije. Následně musí člověk pomalu vypít asi 1 až 1,5 litru čiré tekutiny. Přesný harmonogram prázdnění si každé pracoviště stanovuje jinak, obvyklá je tzv. dělená příprava, kdy pacient vypije obsah prvního sáčku v 17:00 den před kolonoskopií a obsah druhého sáčku vypije cca 6 hodin před časovým termínem kolonoskopie. Přesný popis přípravy sdělí lékař, který Eziclen doporučil.

 

Nevýhody: Eziclen nemívá zásadní nežádoucí účinky, díky příjemné citronové příchuti bývá dobře snášen. Po požití přípravku nelze vyloučit vznik trávicích obtíží (obvykle spojených s průjmem, který je nicméně cílem podání preparátu), nebo alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů