Exjade je lék předepisovaný u stavů se zvýšeným hromaděním železa v organizmu. Jeho účinnou složkou je sloučenina deferasirox.

 

Princip: Deferasirox je zajímavá sloučenina, která je v trávicím traktu schopna na sebe vázat železo a vytvářet tzv. cheláty. Železo se díky tomu přestane vstřebávat do organizmu a zůstává ve stolici.

 

Využití: Exjade je vcelku logicky indikován pro stavy, kdy má organizmus přebytek železa. Obvyklou indikací je hromadění železa v těle v důsledku opakovaných transfúzí prováděných u pacientů s krevními onemocněními, které označujeme jako talasémie. Exjade je samozřejmě možné zvážit i u jiných stavů, které jsou spojeny s nutností opakovaných transfúzí. Zkoumá se i možnost využití preparátu v léčbě hemochromatózy.

 

Podávání: Exjade se vyrábí v podobě tablet o síle 125-500 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka je obvykle mezi 20-30 miligramy na kilogram tělesné váhy denně. Lék nesmí být užíván bez přesného doporučení předepisujícího lékaře.

 

Nevýhody: Exjade může způsobit při užívání trávicí obtíže a kožní vyrážky. Poměrně často dochází u uživatelů ke zhoršení ledvinných funkcí a pozorováno bylo i zvýšení jaterních testů. Velmi vzácně může dojít i k selhání jater a ke změnám v krevním obraze.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů