Ewofex je moderní lék, který se řadí do skupiny antihistaminik, což jsou jedny z léků proti alergii. Účinnou složkou léku je sloučenina fexofenadin.
 
Princip: Fexofenadin je látka, která v organizmu dokáže na určitých receptorech blokovat účinek látky známé jako histamin. Histamin je mimo jiné velmi důležitý pro průběh alergických reakcí a jeho vyřazení proto působí protialergicky.


Využití: Ewofex se obvykle užívá nárazově při slabších alergických reakcích, jako jsou alergická rýma, alergický zánět spojivek a kopřivka. U silných reakcí jako je například anafylaktický šok není preparát příliš účinný, ale pokud není nic jiného po ruce, je určitě lepší než nic.


Podávání: Ewofex se vyrábí ve formě tablet o síle 120 a 180 miligramů. Obvyklá dávka u dospělého člověka je jedna tableta při akutní alergické reakci. Lék lze užívat i preventivně v období pylové sezóny a v takovém případě se jednat tableta užívá ráno nalačno.


Nevýhody: Ewofex má méně nežádoucích účinků než ostatní antihistaminika, která mohou nepříznivě ovlivnit pozornost a působit celkový útlum, bolesti hlavy, trávicí obtíže a ospalost. Ewofex může tyto efekty mít také, ale riziko je mnohem menší.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů