Eviplera je lék, který patří mezi kombinované antivirové preparáty (antivirotika) a jeho účinnou složkou jsou sloučeniny tenofovir, rilpivirin a emtricitabin.

 

Princip: Tenofovir dokáže v lidských buňkách napadených některými viry zablokovat virové enzymy známé jako reverzní transkriptáza u HIV viru a DNA polymeráza u viru žloutenky typu B. Rilpivirin a emtricitabin blokují reverzní transkriptázu. Bylo zjištěno, že účinky všech tří složek se vzájemně posilují.

 

Využití: Eviplera se využívá v léčbě některých forem infekce HIV. Často se podává samostatně, ale za určitých okolností může být kombinován s dalšími antivirotiky.

 

Podávání: Eviplera se vyrábí v podobě tablet o síle 200/25/245 miligramů (200 mg emtricitabinu + 25 mg rilpivirinu + 245 mg tenofoviru). U dospělých lidí se obvykle užívá 1 tableta denně, přesnou dávku nicméně musí stanovit zkušený lékař, bez jehož vědomí nesmí být lék podáván.

 

Nevýhody: Eviplera může při pravidelném podávání způsobit různé trávicí obtíže, únavu, bolesti hlavy, motání hlavy, nechutenství a další. U některých pacientů došlo při užívání ke zvýšení jaterních testů, výjimečněji ke zhoršení funkce ledvin a vzácně i k jejich selhání.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů