Estrofem je lék předepisovaný v některých případech u žen, kterým chybí pohlavní hormony. Jeho účinná složka je sloučenina estradiol (přesněji 17beta-estradiol).

Princip: 17beta-estradiol je synteticky vyráběná látka odpovídající ženskému pohlavnímu hormonu estradiolu (patří mezi estrogeny). Koncentrace estrogenů klesá po menopauze, s čímž souvisí řada nepříjemných symptomů (viz. příslušný článek).


Využití: Preparát Estrofem je předepisován jako hormonální substituční terapie u některých žen po přechodu k prevenci obtíží souvisejících s menopauzou. Preparát má svá rizika, a proto musí být jeho předepsání zváženo zkušeným lékařem.


Podávání: Estrofem nesmí být podáván bez přesného doporučení předepisujícího lékaře. Lék se vyrábí v podobě tablet o síle 1 a 2 miligramy a běžná dávka pro dospělou ženu je 1 tableta denně. Celkově se doporučuje užívat co nejmenší účinnou dávku po co možná nejkratší dobu.


Nevýhody: Estrofem zvyšuje riziko některých onemocnění jako je ischemická mozková příhoda a vznik hluboké žilní trombózy a plicní embolie. U ženy užívající přípravek se může objevit slabé gynekologické krvácení, trávicí obtíže, bolesti hlavy a různé alergické reakce. Z nádorových chorob byl u uživatelek přípravku pozorován zvýšený výskyt rakoviny prsu a některých dalších nádorů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů