Estrahexal je lék předepisovaný v některých případech u žen, kterým chybí pohlavní hormony. Jeho účinná složka je sloučenina estradiol.

 

Princip: Estradiol (patří mezi estrogeny) je ženský pohlavní hormon. Koncentrace estrogenů klesá po menopauze, s čímž souvisí řada nepříjemných symptomů (viz příslušný článek).

 

Využití: Preparát Estrahexal je předepisován jako hormonální substituční terapie u některých žen po přechodu k prevenci obtíží souvisejících s menopauzou. Preparát má svá rizika a z toho důvodu musí být jeho předepsání zváženo zkušeným lékařem.

 

Podávání: Estrahexal nesmí být podáván bez přesného doporučení předepisujícího lékaře. Lék se vyrábí v podobě kožních náplastí, které se lepí na kůži a účinná látka se tak z nich pomalu vstřebává do těla. Frekvence výměny náplastí se pohybuje mezi 3-4 dny. Přesnější informace sdělí předepisující lékař.

 

Nevýhody: Estrahexal zvyšuje riziko některých onemocnění, jako je ischemická mozková příhoda a vznik hluboké žilní trombózy a plicní embolie. U ženy užívající přípravek se může objevit slabé gynekologické krvácení, trávicí obtíže, bolesti hlavy a různé alergické reakce. Z nádorových chorob byl u uživatelek přípravku pozorován zvýšený výskyt rakoviny prsu a některých dalších nádorů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů