Esmya je méně často užívaný lék, který může být předepsán některým ženám s děložními myomy. Jeho účinná látka je sloučenina ulipristal-acetát.

 

Princip: Ulipristal-acetát funguje jako modulátor progesteronových receptorů (tj. receptorů pro hormon progesteron). Ve tkáni děložních myomů dojde díky tomu k zablokování těchto receptorů a to vede k jejich zmenšování. Kromě toho dochází vlivem sloučeniny ke zmenšení krevních ztrát při menstruačním krvácení.

 

Využití: Esmya je indikována u žen v reprodukčním věku, které trpí děložními myomy. V ideálním případě má vést léčba preparátem Esmya ke zmenšení myomu, což by pak mělo usnadnit jeho operační odstranění, které zanechá funkční dělohu (a tedy umožní ženě mít děti).

 

Podávání: Esmya se vyrábí v podobě tablet o síle 5 miligramů. Nasazení preparátu a jeho dávkování musí stanovit ošetřující lékař (obvykle gynekolog), bez jehož vědomí nesmí být lék užíván. Běžná dávka pro dospělou ženu je 1 tableta denně, přičemž se zahajuje během prvního týdne menstruačního cyklu a maximální doba léčby je 3 měsíce. Lék nesmí být podán těhotné nebo kojící ženě.

 

Nevýhody: Esmya může způsobit různé obtíže, jako je únava, nevolnost, návaly horka, bolestí břicha, bolestí hlavy, zvýšená citlivost prsů, vznik vaječníkových cyst, bolesti svalů a změny nálad. Menstruační krvácení je oslabeno a u většiny uživatelek dočasně zcela vymizí.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů