Esmeron je preparát, který bývá využívaný zejména v anesteziologii. Jeho účinnou složkou je sloučenina rokuronium (přesněji rokuronium-bromid).

Princip: Rokuronium blokuje nervosvalový přenos (působí na nikotinové cholinergní receptory na nervosvalové ploténce) a díky tomu výrazně snižuje napětí příčně pruhované svaloviny, což označujeme jako myorelaxační účinek. Látka má rychlý nástup a střednědobý účinek.


Využití: Esmeron lze využít k navození svalové relaxace v rámci celkové anestézie (uspání) před operačním zákrokem. Díky sníženému odporu svalů se výrazně usnadní provedení intubace.


Podávání: Esmeron se vyrábí jako roztok určený k  nitrožilnímu podání (injekčně, nebo v infuzi). Dávka je přísně individuální a lék smí používat pouze zkušený lékař, obvykle jde o anesteziologa.


Nevýhody: Esmeron vede k zástavě dýchání, proto musí podání následovat intubace se zajištěnou ventilací po dobu působení přípravku. Další možné nežádoucí účinky zahrnují například zúžení průdušek, přechodné snížení krevního tlaku a alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů