Eplesyn je lék, který patří mezi léky na odvodnění (diuretika) a jeho účinnou látkou je sloučenina eplerenon.

 

Princip: Eplerenon umí v organizmu blokovat účinek hormonu aldosteronu, který je produkován v kůře nadledvin. V ledvinách díky tomu zvýší vylučování vody a sodíku do moči, ale zároveň snižuje vylučování draslíku. Svým efektem se proto podílí na snižování krevního tlaku.

 

Využití: Eplesyn se obvykle používá při srdečním selhávání, kdy pomáhá odvodňovací efekt eplerenonu. Kromě toho lék snižuje vysoký krevní tlak a zvyšuje v těle hladinu draslíku. Velice efektivní je preparát při terapii příznaků spojených s hyperaldosteronismem. Dodávám, že eplerenon je výrazně dražší než starší podobná sloučenina spironolakton (obsažena např. v léku Verospiron), proto se předepisuje mnohem méně často.

 

Podávání: Závisí na předepisujícím lékaři, který se rozhoduje individuálně podle pacienta a jeho chorob. Dávka se obvykle pohybuje okolo 25-50 miligramů Eplesynu denně.

 

Nevýhody: Eplesyn může v kombinaci s jinými léky (např. ACE-Inhibitory) zvýšit hladinu draslíku příliš a vyvolat hyperkalémii. Riziko je vyšší u pacientů se selháváním ledvin. Jinak má sloučenina eplerenon méně nežádoucích účinků než léky obsahující spironolakton. Důležité je zejména to, že na rozdíl od spironolaktonu preparáty s eplerenonem prakticky nezpůsobují zvětšování prsou u mužů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů