Entresto je lék užívaný kardiologii. Jde o kombinovaný preparát, který obsahuje jako účinnou složku sloučeniny valsartan a sakubitril (sacubitril).

 

Princip: Valsartan blokuje buněčné receptory pro sloučeninu angiotenzin II. Ta vzniká v našem organizmu a má mnoho funkcí včetně zvyšování krevního tlaku. Zablokování angiotenzinu II je v důsledku podobné účinku ACE-Inhibitorů (ty blokují samotný vznik angiotenzinu II). Sakubitril se mění v organizmu na další sloučeniny, které blokují enzym neprilysin, který je zodpovědný za rozklad natriuretických peptidů. Blokování tohoto enzymu zvyšuje koncentraci těchto peptidů, které pomáhají snižovat krevní tlak zvýšením výdeje tekutin. Efekt sakubitrilu snižuje objemové přetížení srdce.

 

Využití: Entresto je vhodný zejména u pacientů, kteří se léčí s vysokým tlakem a zároveň jsou u nich přítomny příznaky srdečního selhávání.

 

Podávání: Entresto se vyrábí v podobě tablet o síle 24/26 - 97/103 miligramů (tj. 24-97 mg sakubitrilu a 26-103 mg valsartanu). Běžná dávka pro dospělého člověka jsou 2 tablety o síle 49/51 miligramů denně, obvykle se začíná slabší variantou léku. Užívání léku bez doporučení lékaře je přísně zakázáno.

 

Nevýhody: Entresto v sobě kombinuje nežádoucí účinky obou přítomných látek. Valsartan může sám o sobě nebo v kombinaci s jinými léky na tlak způsobit prudké snížení tlaku a možný kolaps. V kombinaci s jinými léky (typicky s Verospironem) mohou sartany vyvolat nebezpečnou hyperkalémii. Sartany by neměly být podávány v těhotenství a kojícím matkám. Sakubitril může způsobit zhoršení ledvinných funkcí, proto bychom měli být opatrní s jeho podáváním lidem s chronickým selháváním ledvin.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů