Entocort patří mezi kortikoidy, je to protizánětlivý lék účinkující na sliznici trávicího traktu a jeho účinnou látkou je sloučenina budesonid.
 
Princip: Budesonid poměrně silně působí na trávicí trakt, tlumí projevy slizniční imunity a díky tomu dobře účinkuje proti neinfekčním zánětům střev. 
 
 
Využití: Entocort má více forem (viz. níže) a podává se v léčbě některých forem střevních zánětů známých jako Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida. Léčbu obvykle vede gastroenterolog a ten určí, který typ léčiva bude použit.
 
 
Podávání: Entocort se vyrábí v podobě tobolek o síle 3 miligramy. Tato forma Entocortu se hodí k léčbě Crohnovy nemoci postihující konec tenkého střeva a začátek tračníku. Běžná denní dávka je v tomto případě 9 miligramů přípravku.
 
Dále se Entocort vyrábí v podobě klyzmatu, jedna dávka odpovídá 2 miligramům účinné látky. Tato forma se aplikuje do konečníku a hodí se k léčbě ulcerózní kolitidy postihující esovitý tračník a konečník. Klyzma se do konečníku aplikuje 1x denně.
 
 
Nevýhody: Problematice nevýhod kortikoidů jsem věnoval celý zvláštní článek. U Entocortu není jejich rozvoj až tak častý, ale nelze jej vyloučit (viz. příslušný článek). Z toho důvodu je terapie Entocortem určena spíše ke zvládnutí akutního vzplanutí choroby a měla by být po několika týdnech ukončena. Podávání léku bez přesného doporučení lékaře je zakázáno.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů