Efloran je lék, který patří mezi antibiotika ze skupiny nitroimidazolů. Účinnou látkou preparátu je sloučenina metronidazol.

 

Princip: Metronidazol se dostává dovnitř bakteriálních buněk, napadá jejich buněčné enzymy a navíc poškozuje bakteriální DNA. Velmi dobrého účinku dosahuje v tzv. anaerobních bakteriích, které k životu nepotřebují kyslík.

 

Využití: Efloran hubí řadu anaerobních bakterií a účinkuje i proti některým prvokům. U žen se může využít k léčbě hlubokých pánevních zánětů a gynekologických infekcí (bakteriálních i způsobených prvoky). Účinný je i při léčbě střevních zánětů, jako jsou divertikulitida a pseudomembranózní kolitida a vhodný je i při vzplanutí nespecifických střevních zánětů, jako je Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida.

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře, Efloran existuje ve formě infuzního roztoku a podává se většinou 2x denně. Dávkování je ovšem přísně individuální.

 

Nevýhody: Obecný text o nežádoucích účincích antibiotik najdete na této stránce. Mezi nejčastější vedlejší efekty léků obsahujících metronidazol patří trávicí obtíže, jako je nevolnost, zvracení a průjmy. Popisovány jsou i polyneuropatie spojené s brněním končetin a alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů