EBV je zkratka používaná pro tzv. Epstein-Barrové virus. Tento virus se řadí mezi herpesviry a je zodpovědný za řadu onemocnění, poměrně jiné je však jejich spektrum v civilizované Evropě a jiné v chudých afrických státech.

 

Virus: EBV virus se vyskytuje relativně často a přenáší se slinami a jinými tělesnými tekutinami. Poměrně častou příčinou nákazy je líbání a nechráněný pohlavní styk.

 

Choroby: U většiny nakažených se infekce nijak neprojeví a nakažení lidé neonemocní, někdo však toto štěstí nemá. Virus může způsobovat celou řadu nemocí, záleží zejména na síle imunitního systému postiženého jedince. U jedinců s naprosto normální imunitou je virus zodpovědný zejména za vznik tzv. infekční mononukleózy. U lidí s výrazně oslabenou imunitou (např. nemocní s AIDS, lidé užívající silní imunosupresiva) však může virus způsobit mnohem závažnější onemocnění včetně některých zhoubných nádorů. Povězme si o nemocech spjatých s EBV infekcí něco bližšího.

  • Rakovina nosohltanu - Tento zhoubný nádor se odborně nazývá jako nasofaryngeální karcinom. V ČR se příliš nevyskytuje, nejčastěji jej najdeme ve východní Asii a v Africe. EBV virus je zřejmě jedním (ale nikoliv jediným) faktorem jeho vzniku společně s určitými genetickými předpoklady a faktory zevního prostředí.

 

Zdroje
https://www.cdc.gov
https://rarediseases.info.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů