Dysgerminom je označení pro nádor, který vychází ze zárodečné tkáně a typicky se objevuje u žen ve tkáni vaječníku. Celkově jde o velmi vzácný nádor, který tvoří asi 1% národů vaječníku a oproti klasické rakovině vaječníku je skutečně raritní.

 

Příčiny

Přesná příčina vzniku nádoru není jasná, zřejmě jde o souhru určitých genetických předpokladů a vlivů zevního prostředí. Nejčastější výskyt dysgerminomu je popisován u žen v dospívání a u mladých dospělých do 30 let věku.

Pozn: Histologicky identický nádor se vyskytuje i u mužů ve varlatech, v tomto případě jej nicméně označujeme jako seminom a nikoliv jako dysgerminom.

 

Projevy

Dysgerminom poměrně rychle roste, může zvětšit vaječník a mohou se objevit i nepříliš silné bolesti břicha. Nádor se chová většinou zhoubně a poměrně časně vytváří metastázy v mízních uzlinách.

 

Diagnostika

Tumor může být nalezen pomocí některé ze zobrazovacích metod (obvykle ultrazvuk nebo CT vyšetření), definitivní diagnóza může být nicméně stanovena až na základě histologického vyšetření nádorové tkáně, která může být získána buď biopsií (v tomto případě méně často) nebo při chirurgickém odstranění nádorové tkáně.

 

Léčba

Postižený vaječník s okolními tkáněmi se chirurgicky odstraňuje, dysgerminom je kromě toho velmi citlivý na ozáření a na chemoterapii. Výsledky léčby bývají velmi dobré i u relativně rozsáhlých nádorů, které již vytvořily metastázy. To je další velký rozdíl oproti klasické rakovině vaječníku.


Zdroje
https://emedicine.medscape.com
http://www.pathologyoutlines.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů