Duspatalin Retard je lék, který poměrně často předepisují gastroenterologové lidem s trávicími obtížemi.  Účinnou složkou preparátu je sloučenina mebeverin.

Princip: Mebeverin působí jako spazmolytikum, což znamená, že uvolňuje stahy hladké svaloviny. Poměrně velký efekt má mebeverin na hladkou svalovinu ve stěně trávicího traktu.
 
 
Využití: Duspatalin Retard má hlavní využití v léčbě některých funkčních trávicích obtíží, tj. potíží s trávením, které nejsou vyvolány organickými chorobami, a u kterých běžné diagnostické metody nic nenajdou. Typickým příkladem je dráždivý tračník a jeho možné projevy (bolesti břicha, křeče v břiše, plynatost a průjmy).
 
 
Podávání: Duspatalin Retard je vyráběn v podobě tobolek o síle 200 miligramů. O indikaci a přesném dávkování musí rozhodnout lékař, bez jeho vědomí by neměl lék být vůbec užíván. Běžná dávka pro dospělého člověka jsou dvě tablety denně (jedna tobolka ráno a jedna večer).
 
 
Nevýhody: Duspatalin Retard může ovlivnit centrální nervový systém, což se projeví celkovou únavou, ospalostí, bolestmi hlavy a snížením pozornosti. Nadměrné uvolnění svaloviny trávicího traktu může zpomalit průchod tráveniny a vyvolat nechutenství, nevolnost a zácpu. Relativně vzácně byly po užití léku popisovány i alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů