Duocover se řadí mezi léky na ředění krve. Jedná se o kombinovaný preparát, který obsahuje dvě účinné látky – kyselinu acetylsalicylovou a clopidogrel (klopidogel).

 

Princip: Kyselina acetylsalicylová patří mezi nesteroidní protizánětlivé léky a v dávce přítomné v tomto léku je její hlavní účinek protisrážlivý díky tlumení funkce krevních destiček. Clopidogrel působí také protidestičkově, ale poněkud jiným mechanizmem. Účinkuje na úrovni metabolizmu krevních destiček, narušuje receptory na jejich povrchu a tím snižuje jejich schopnost se shlukovat a vytvářet krevní sraženinu. Efekty obou účinných sloučenin se sčítají.

 

Využití: Duocover podáváme pacientům, kteří jsou indikováni k užívání dvou různých protidestičkových léků (odborně duální antiagregace). Může jít o pacienty s některými formami ischemické choroby srdeční, s ischemickou chorobou dolních končetin apod. Poměrně často se jedná o pacienty, u kterých byl do některé z tepen v těle zaveden stent k jejímu roztažení, protože dvě protidestičkové sloučeniny lépe brání uzávěru stentu.

 

Podávání: Duocover smí být užíván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře. Lék se vyrábí v podobě tablet o síle 75/75-75/100 miligramů (75 miligramů clopidogrelu a 75-100 miligramů kyseliny acetylsalicylové) a běžná dávka je jedna tableta denně.

 

Nevýhody: Podobně jako jiné léky na ředění krve zvyšuje Duocover riziko krvácivých stavů včetně vzniku petechií, krvácení z nosu, krvácení do trávicího traktu a krvácivé mozkové mrtvice. Vzácně může jeho užívání doprovázet výrazný pokles počtu bílých krvinek nebo destiček.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů