Duavive patří mezi hormonální preparáty a jeho účinnou složkou jsou konjugované estrogeny a bazedoxifen.

 

Princip: Pravidelné uvolňování estrogenů z preparátu do organizmu působí komplexně na organizmus ženy a může nahradit nedostatek přirozeně vyráběného estrogenu v jejím těle. Bazedoxifen je zajímavá sloučenina, která blokuje estrogenové receptory v děloze a tak snižuje riziko, že podávané estrogeny způsobí nadměrný růst děložní sliznice, nebo dokonce rakovinu dělohy.

 

Využití: Duavive je indikován u žen po menopauze, které mají výrazné obtíže při přechodu v důsledku poklesu tvorby estrogenů v organizmu. Možnou indikací jsou i některé formy postmenopauzální osteoporózy. Léčba by pokud možno měla trvat co nejkratší dobu a dávka preparátu by měla být co nejnižší.

 

Podávání: Duavive existuje v podobě tablet o síle 0,45/20 miligramů (0,45 miligramu konjugovaných estrogenů a 20 miligramů bazedoxifenu) a běžná dávka pro dospělou ženu je 1 tableta denně. Užívání přípravku bez doporučení lékaře je zakázána.

 

Nevýhody: Duavive může způsobit nepříjemné pocity v prsech, trávicí potíže, nevolnosti, nechutenství a svalové křeče. Naštěstí vzácné, nicméně závažné, je zvýšené riziko tromboembolických komplikací (hluboká žilní trombóza a plicní embolie) a vyšší riziko vzniku některých nádorů (např. rakovina prsu a rakovina dělohy).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů