Divigel je lék předepisovaný v některých případech u žen, kterým chybí pohlavní hormony. Jeho účinná složka je sloučenina estradiol.

Princip: Estradiol (patří mezi estrogeny) je ženský pohlavní hormon. Koncentrace estrogenů klesá po menopauze, s čímž souvisí řada nepříjemných symptomů (viz. příslušný článek).


Využití: Preparát Divigel je předepisován jako hormonální substituční terapie u některých žen po přechodu k prevenci obtíží souvisejících s menopauzou. Preparát má svá rizika, a proto musí být jeho předepsání zváženo zkušeným lékařem.


Podávání: Divigel se vyrábí v podobě kožního gelu, který se nanáší na pokožku a z ní se vstřebává do organizmu. Gel se nachází v sáčcích obsahujících 0,5 nebo 1 gram přípravku. Běžná dávka pro dospělou ženu je 1 gram přípravku denně. Přesnější informace sdělí předepisující lékař, bez jehož vědomí nesmí být lék aplikován.


Nevýhody: Divigel zvyšuje riziko některých onemocnění jako je ischemická mozková příhoda a vznik hluboké žilní trombózy a plicní embolie. U ženy užívající přípravek se může objevit slabé gynekologické krvácení, trávicí obtíže, bolesti hlavy a různé alergické reakce. Z nádorových chorob byl u uživatelek přípravku pozorován zvýšený výskyt rakoviny prsu a některých dalších nádorů.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů