Dithiaden je lék, který se řadí do skupiny antihistaminik, což jsou jedny z léků proti alergii. Účinnou složkou léku je sloučenina bisulepin.

 

Princip: Bisulepin je látka, která v organizmu dokáže blokovat účinek látky známé jako histamin. Histamin je mimo jiné velmi důležitý pro průběh alergických reakcí a jeho vyřazení proto působí protialergicky.

 

Využití: Dithiaden lze užít při alergické reakci, ovšem jedná se o lék starší generace s četnými vedlejšími účinky, mezi kterými je například ospalost a celkový útlum (viz níže). Z toho důvodu se podává spíše preventivně před vyšetřeními, u kterých se používá jodová kontrastní látka (zejména některá CT vyšetření a angiografie). Dithiaden v tomto případě nejen působí jako prevence alergické reakce na kontrastní látku, ale navíc pacienta zklidní. Dalším důležitým faktem je protisvědivý účinek Dithiadenu, který tak můžeme podávat u jinak neřešitelného svědění kůže (například u poruch odtoku žluči).

 

Podávání: Dithiaden se vyrábí ve formě tablet o síle 2 miligramy. Před vyšetřeními s kontrastní látkou se většinou podává 1-2 tablety a u svědění kůže se podává několik tablet denně. Lék existuje i v injekční formě, ale ta se užívá mnohem méně často.

 

Nevýhody: Dithiaden má poměrně silné tlumivé účinky, způsobuje ospalost, únavu a celkový útlum. Někteří lidé po požití Dithiadenu pociťovali bolesti hlavy, sucho v ústech a motání hlavy. Po užití Dithiadenu by člověk neměl řídit motorová vozidla a vykonávat činnosti vyžadující zvýšenou pozornost.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů