Dicynone je lék, který je užíván při určitých situacích spojených s nadměrným krvácením. Účinnou složkou přípravku je sloučenina etamsylát.
 
Princip: Etamsylát zvyšuje schopnost krevních destiček vytvářet krevní sraženiny a poněkud mění i vlastnosti krevních cév. Celkovým efektem je snížená tendence ke krvácení a zástava krvácení z malých krevních cév a vlásečnic.
 
 
Využití: Dicynone lze využít k prevenci i v rámci řešení nadměrného krvácení. Někdy se podává před různými operačními zákroky, jindy jej lze podat při nejrůznějších typech krvácení (krvácení do močových cest, krvácení do trávicího traktu, vykašlávání krve, abnormálně silná menstruace, apod.).
 
 
Podávání: Dicynone se vyrábí v podobě tvrdých tobolek o síle 500 miligramů a pak v podobě vodného roztoku k injekčnímu podání. Obvyklá dávka pro dospělého člověka jsou 1-3 tobolky denně (záleží na konkrétní indikaci), nebo při akutním krvácení obsah 1-2 ampulek nitrožilně (nebo nitrosvalově) 3-4x denně.
 
 
Nevýhody: Dicynone obvykle nemívá výrazné vedlejší účinky. Někdy byly po užití přípravku pozorovány trávicí obtíže a bolesti hlavy. Kromě toho nutné mít na paměti, že Dicynone není příliš silný preparát a není sám o sobě schopen zastavit velká tepenná nebo žilní krvácení.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů