Dicloziaja [dikloziaja] je lék ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSPZL). Jiný název pro ně jsou nesteroidní antiflogistika nebo nesteroidní antirevmatika. Jedná se bezkonkurenčně o jedny z nejužívanějších léčiv. Účinnou složkou preparátu Dicloziaja je sloučenina diclofenac [diklofenak].

 

Princip: Diclofenac pomáhá v organizmu tlumit enzym zvaný cyklooxygenáza, který je zodpovědný za tvorbu sloučenin důležitých pro zdárný průběh zánětlivé reakce, látek zvyšujících tělesnou teplotu a vyvolávajících pocit bolesti. Z toho důvodu působí lék protizánětlivě a tlumí bolest.

 

Využití: Přípravek Dicloziaja využíváme zejména k léčbě bolesti, která má ortopedický původ (záněty šlach, bolesti kloubů, bolesti zad, stavy po úrazech apod.).

 

Podávání: Dicloziaja se vyrábí v podobě gelu k lokální aplikaci. Gel se nanáší 2-3x denně na postižená bolestivá místa a opatrně se vmasíruje do kůže.

 

Nevýhody: Nesteroidní protizánětlivé léky mohou mít celou řadu vedlejších účinků. Poměrně typické jsou nejrůznější trávicí obtíže včetně zvýšení rizika krvácení do trávicí trubice, žaludečních zánětů a žaludečních vředů. Léky mohou narušit funkce ledvin, vyvolat zvýšení jaterních testů, způsobit bolesti hlavy a alergické reakce. U preparátu Dicloziaja jsou výše zmíněné nežádoucí účinky díky lokální aplikaci raritní a mohly by se objevit při dlouhodobé terapii při nanášení přípravku na velký povrch těla. Po nanesení přípravku na kůži se může objevit její podráždění (zarudnutí, svědění, bolestivost, vyrážka).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů