Skip to main content

Diaprel MR

Diaprel MR se řadí mezi důležité léky na cukrovku, které se odborně označují jako perorální antidiabetika (PAD). Účinnou látkou preparátu je sloučenina gliclazid. (gliklazid).

 

Princip: Gliclazid patří mezi deriváty sulfonylmočoviny 2. generace. Má poměrně komplexní účinky na metabolizmus cukrů - stimuluje tvorbu a vylučování inzulinu buňkami slinivky. Kromě toho lehce snižuje funkce krevních destiček.

 

 

Využití: Diaprel MR bývá předepisován u pacientů s cukrovkou 2. typu. Může se podávat samotný, nebo v kombinaci s jinými PADy. Dodržování diabetické diety při užívání léků na cukrovku je samozřejmostí. Vzhledem k častým nežádoucím účinkům (viz. níže) se nicméně v dnešní době stále více dává přednost modernějším preparátům.

 

 

Podávání: Záleží striktně na doporučení předepisujícího lékaře, obvykle se jedná o diabetologa. Obecně řečeno se většinou léčba dospělých pacientů zahajuje dávkou 30 miligramů podávanou ve formě jedné tablety a postupně se tato dávka zvyšuje.

 

 

Nevýhody: Podobně jako ostatní deriváty sulfonylmočoviny může Diaprel MR způsobit hypoglykémii, zejména při nesprávném a nedostatečném příjmu potravy. Z dalších vedlejších účinků byly pozorovány například trávicí obtíže (nevolnost, zvracení) a zvýšení jaterních testů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů