Dexoket je preparát, který patří mezi nesteroidní protizánětlivé léky. Jeho účinnou složkou je sloučenina dexketoprofen.

 

Princip: Dexketoprofen díky blokování enzymu cyklooxygenázy poměrně účinně tlumí zánětlivé procesy, lehce snižuje zvýšenou teplotu a především tlumí bolest.

 

Využití: Dexoket se užívá zejména v terapii bolesti, která má nižší až střední intenzitu. Typickým příkladem jsou ortopedické bolesti (záněty šlach a kloubů, bolesti zad, revmatické nemoci, stavy po úrazech, akutní záchvaty dny apod.), bolesti hlavy, migrény, bolestivá menstruace a bolesti zubů.

 

Podávání: Dexoket se vyrábí ve více formách. Klasická tabletová forma má sílu 12,5 a 25 miligramů. Běžná dávka pro dospělého člověka je jedna tableta při obtížích, přičemž celková denní dávka by neměla přesáhnout 75 miligramů přípravku. Kromě tablet se prostředek vyrábí i v podobě granulek pro přípravu roztoku k vypití a v podobě injekcí, která může být aplikována nitrosvalově nebo nitrožilně.

 

Nevýhody: Dexoket užívaný v tabletách (nebo injekčně) může způsobit trávicí obtíže, nevolnost, nechutenství, pálení žáhy a někdy i zvracení. Při dlouhodobějším užívání je vyšší riziko žaludečních vředů a krvácení do trávicího traktu. Po podání preparátu nelze vyloučit ani alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů