Dexamed je lék, který patří mezi syntetické kortikoidy (tzn. synteticky vyráběná analoga kortikoidních hormonů tvořených v kůře lidských nadledvin). Jeho účinnou složkou je sloučenina dexamethason.

 

Princip: Dexamethason tlumí funkci imunitního systému na více úrovních. Dexamethason brání shlukování bílých krvinek v místě zánětu a narušuje funkci lymfocytů. Oproti jiným kortikoidům dominuje u dexamethasonu i jeho silné působení proti otokům tkání (odborně antiedematózní efekt).

 

Využití: Dexamed se vyrábí v injekční formě a to do značné míry odpovídá jeho využití v akutních stavech, kdy se podává nitrožilně. Podat jej můžeme u akutních alergických reakcí, u vzplanutí nejrůznějších autoimunitních onemocnění včetně vaskulitid a jako terapii otoku mozku.

 

Podávání: _Jak je zmíněno výše, Dexamed se vyrábí v injekční formě o dávce 8 miligramů na 2 mililitry roztoku. Dávka je striktně individuální a většinou se pohybuje okolo 8-24 miligramů denně. Nedoporučuje se náhlé vysazení léku, ale postupné ponižování dávky. Chceme-li dexamethason podat ve formě tablet, dáme přednost Fortecortinu. Dodávám, že lék by nikdy neměl být užíván bez vědomí předepisujícího lékaře!

 

Nevýhody: Dexamed by měl při dlouhodobém užívání celou řadu vedlejších účinků podobně jako ostatní kortikoidy (přečtěte si příslušný text). Tyto vedlejší účinky většinou shrnujeme pod pojem Cushingův syndrom. Velkou opatrnost je nutné mít u lidí, kteří trpí nějakou infekcí, protože by jim kortikoid mohl oslabit imunitní systém a způsobit těžký průběh infekce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů