Dexadol je preparát, který patří mezi nesteroidní protizánětlivé léky. Jeho účinnou složkou je sloučenina dexketoprofen.

 

Princip: Dexketoprofen díky blokování enzymu cyklooxygenázy poměrně účinně tlumí zánětlivé procesy, lehce snižuje zvýšenou teplotu a především tlumí bolest.

 

Využití: Dexadol se užívá zejména v terapii bolesti, která má nižší až střední intenzitu. Typickým příkladem jsou ortopedické bolesti (záněty šlach a kloubů, bolesti zad, revmatické nemoci, stavy po úrazech, akutní záchvaty dny apod.), bolesti hlavy, migrény, bolestivá menstruace a bolesti zubů.

 

Podávání: Dexadol se vyrábí v podobě ochuceného roztoku, kter je uložen ve speciálních sáčcích. Jedna dávka roztoku obsahuje 25 miligramů dexketoprofenu. Běžná denní dávka se pohybuje mezi 25-75 miligramy, přičemž denní dávka 75 miligramů by neměla být překročena.

 

Nevýhody: Dexadol může způsobit trávicí obtíže, nevolnost, nechutenství, pálení žáhy a někdy i zvracení. Při dlouhodobějším užívání je vyšší riziko žaludečních vředů a krvácení do trávicího traktu. Po podání preparátu nelze vyloučit ani alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů