Depo-Provera patří do skupiny hormonálních preparátů a jeho účinnou složkou je sloučenina medroxyprogesteron-acetát.

Princip: Medroxyprogesteron-acetát patří mezi progesterony, má silný vliv na menstruační cyklus a na děložní sliznici, vykazuje protinádorové působení u některých gynekologických tumorů a ve vyšších dávkách zvyšuje chuť k jídlu a brání úbytku na váze.


Využití: Depo-Provera se může podávat jako antikoncepce, při léčbě endometriózy a někdy i v terapii některých zhoubných nádorů, jako je hormon-dependentní rakovina prsu a rakovina dělohy.


Podávání: Depo-Provera se vyrábí jako suspenze, která se aplikuje injekčně do svalu (intramuskulární aplikace). Účinná látka se postupně vstřebává, a proto se lék aplikuje s nižší frekvencí (týdny až měsíce). Dávka je individuální, závisí na indikaci užívání a na rozhodnutí ošetřujícího lékaře, bez jehož vědomí je aplikace přípravku zakázána.

 
Nevýhody: Depo-Provera může způsobit motání hlavy, bolesti hlavy, únavu, změny nálad, zvýšení tělesné hmotnosti, otoky tkání, různé trávicí obtíže, bolesti prsů, zvýšení jaterních testů, zhoršení akné a alergické reakce.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů