Dekenor je preparát, který patří mezi nesteroidní protizánětlivé léky. Jeho účinnou složkou je sloučenina dexketoprofen.

 

Princip: Dexketoprofen díky blokování enzymu cyklooxygenázy poměrně účinně tlumí zánětlivé procesy, lehce snižuje zvýšenou teplotu a především tlumí bolest.
 
 
Využití: Dekenor se užívá zejména v terapii bolesti, která má nižší až střední intenzitu. Typickým příkladem jsou ortopedické bolesti (záněty šlach a kloubů, bolesti zad, revmatické nemoci, stavy po úrazech, akutní záchvaty dny apod.), bolesti hlavy, migrény, bolestivá menstruace a bolesti zubů.
 
 
Podávání: Dekenor se vyrábí ve více formách. Klasická tabletová forma má sílu 25 miligramů. Běžná dávka pro dospělého člověka je jedna tableta při obtížích, přičemž celková denní dávka by neměla přesáhnout 75 miligramů přípravku. Kromě tablet se prostředek vyrábí i v podobě injekcí, které mohou být aplikovány nitrosvalově nebo nitrožilně.
 
 
Nevýhody: Dekenor užívaný v tabletách (nebo injekčně) může způsobit trávicí obtíže, nevolnost, nechutenství, pálení žáhy a někdy i zvracení. Při dlouhodobějším užívání je vyšší riziko žaludečních vředů a krvácení do trávicího traktu. Po podání preparátu nelze vyloučit ani alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů