Daxas je lék předepisovaný zejména plicními lékaři a jeho účinnou látkou je sloučenina roflumilast.

 

Princip: Roflumilast je sloučenina, která dokáže účinně tlumit enzym fosfodiesterázu 4 a díky tomu má silný protizánětlivý efekt na dýchací cesty. Zmíněný enzym má totiž důležitou úlohu v zánětu, který způsobuje rozvoj chronického zánětu průdušek.

 

Využití: Daxas se podává pacientům s těžkými pokročilými formami CHOPN, což je plicní onemocnění nejčastěji vyvolané kouřením, které se projevuje postupně se zhoršující dušností, zahleněním a kašlem s občasnými záchvaty náhlého zhoršení. Preparát má spíše preventivní význam, tj. hodí se k pravidelnému dlouhodobému užívání k předcházení zhoršení CHOPN. Pokud již ke zhoršení došlo, je vhodné podat jiné preparáty.

 

Dávkování: Daxas se vyrábí v podobě tablet o síle 500 mikrogramů a běžná denní dávka pro dospělého člověk je jedna tableta. Lék samozřejmě nesmí být užíván jinak, než jak doporučí předepisující lékař.

 

Nevýhody: Daxas většinou nemá závažné vedlejší účinky. Relativně často byly při užívání popisovány trávicí obtíže (nechutenství, nevolnost, průjmy) a bolesti hlavy. Tyto potíže nicméně při pokračování léčby většinou samy vymizí.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů