Dantrolen je lék, který využívaný při maligní hypertermii a účinnou látkou je stejnojmenná sloučenina dantrolen.

 

Princip: Dantrolen snižuje svalové napětí díky ovlivnění membránového přenosu vápníkových iontů. Tento účinek označujeme jako myorelaxační.

 

Využití: Dantrolen se používán u krajně nebezpečného stavu, který označujeme jako maligní hypertermie. Stav se projevuje vysokou teplotou a silnými stahy svalů, které mohou vyústit v rozpad svalové tkáně (rabdomyolýza). Více si přečtěte v příslušném textu.

 

Podávání: Dantrolen se vyrábí v podobě lyofilizátu, který po rozpuštění může být podán nitrožilně (ideálně do centrálního žilního katétru). Průměrná celková dávka je 2,5 miligramu na kilogram tělesné váhy pacienta, lék musí být podán co nejdříve po rozpoznání příznaků maligní hypertermie a podání léku bez doporučení lékaře je zakázáno.

 

Nevýhody: Dantrolen bereme jako život zachraňující lék, případné nežádoucí účinky jsou v akutním stavu vedlejší. Mohou zahrnovat bolesti hlavy, motání hlavy, slabost svalů, nechutenství a další trávicí obtíže. Při podání léku do menší periferní žíly je vysoké riziko vzniku žilního zánětu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů