Daleron je kombinovaný preparát běžně užívaný u nachlazení a infekcí dýchacích cest, účinnými sloučeninami léku jsou paracetamol, pseudoefedrin a dextromethorfan.

 

Princip: Paracetamol je zajímavá látka. Má velmi podobný účinek jako nesteroidní protizánětlivé léky (NSPZL), ale vzhledem k jeho mizivému protizánětlivému účinku ho k NSPZL neřadíme. Účinek na bolest a vysokou teplotu je však u paracetamolu velmi dobrý. Pseudoefedrin způsobí zúžení cév sliznice nosohltanu a tím sníží její otok. Dextromethorfan působí na centrální nervový systém, přesněji řečeno účinkuje tlumivě na mozkové centrum pro kašel v prodloužené míše.

 

Využití: Daleron má největší význam v léčbě zánětů horních dýchacích cest včetně zánětů dutin. Tlumí zvýšenou teplotu, působí proti bolesti, díky pseudoefedrinu usnadňuje dýchání a díky dextromethorfanu tlumí suchý dráždivý kašel.

 

Podávání: Daleron se vyrábí v podobě tablet o síle 325/30/15 miligramů (325 mg paracetamolu + 30 mg pseudoefedrinu + 15 mg dextromethorfanu). Běžná dávka pro dospělého člověka je 1 tableta při obtížích a maximální denní dávka je 6 tablet (ideálně je ovšem užívat dávku nižší). Daleron by měl být podáván pouze několik dnů při akutních obtížích a v žádném případě dlouhodobě.

 

Nevýhody: Daleron v sobě kombinuje nežádoucí účinky všech tří účinných látek. Hlavní nevýhodou paracetamolu je jeho škodlivost jaterní tkáni (odborně hepatotoxicita). V běžných doporučených dávkách se nic neděje, ovšem větší dávka může způsobit závažné poškození jaterní tkáně a akutní selhání jater. Tento neblahý efekt paracetamolu se výrazně zvyšuje při požití alkoholu, proto by nemocní neměli paracetamol s alkoholem kombinovat. Kromě toho by neměly být léky s paracetamolem nadužívány lidmi s již nemocnými játry (např. s cirhózou). Pseudoefedrin může vyvolat zvýšení krevního tlaku, bušení srdce, neklid a nervozitu. Dextromethorfan může někdy způsobit spavost, únavu a celkový útlum.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů