Cyramza je lék užívaný v onkologii a jeho účinnou složkou je sloučenina známá jako ramucirumab.

 

Princip: Ramucirumab je protilátka vyráběná rekombinantní technologií, která je se váže na některé receptory pro vaskulární endoteliální růstové faktory. Důsledkem je narušená schopnost některých zhoubných nádorů vytvářet si cévy, které nádor vyživují.

 

Využití: Cyramza se využívá v léčbě některých nádorových onemocnění, jako jsou například některé formy rakoviny žaludku. Cyramza se často podává v kombinaci s dalšími léky v rámci speciálních chemoterapeutických režimů.

 

Podávání: Cyramza patří do rukou lékařů, kteří mají zkušenosti s terapií nádorových chorob a aplikace léku bez vědomí lékaře je pochopitelně přísně zakázána. Lék se vyrábí v podobě roztoku určeného k nitrožilní aplikaci jakožto infuze, dávka je přísně individuální.

 

Nevýhody: Cyramza může způsobit celou řadu vedlejších účinků, některé z nich mohou být vážné a vynutit si snížení dávky léku, nebo jeho úplné vysazení. Vedlejší účinky zahrnují například únavu, trávicí obtíže, krvácení do trávicího traktu, vzácně i protržení trávicí trubice, dále pak změny v krevním obraze (především nedostatek bílých krvinek), krvácení z nosu a alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů