Cymevene je lék, který patří mezi antivirotika, tj. léky určené k léčbě virových infekcí. Účinnou složkou preparátu je sloučenina ganciklovir (ganciclovir).

 

Princip: Ganciklovir je látka se silným antivirotickým působením proti cytomegalovirům. Ganciklovir proniká do buněk napadených cytomegalovirem a blokuje v nich tvorbu virové DNA.

 

Využití: Cymevene se využívá v léčbě cytomegalovirových infekcí. Cytomegalovirus je extrémně rozšířený virus, kterým je promořená podstatná část populace. U zdravých jedinců virus nezpůsobuje žádné příznaky, může se však aktivovat u lidí s oslabenou imunitou za vzniku akutních infekcí. Například u pacientů po transplantacích užívajících imunosupresiva se lék může podávat i preventivně.

 

Podávání: Cymevene se vyrábí jako prášek, ze kterého po rozpuštění vzniká roztok určený k nitrožilní aplikaci jako infuze. Běžná zahajovací dávka při léčbě infekce pro dospělého člověka je 5 miligramů přípravku na kilogram tělesné hmotnosti podaných 2x denně. Přesná dávka je vždy individuální a rozhoduje o ni ošetřující lékař, bez jehož doporučení nesmí být lék podán.

 

Nevýhody: Cymevene může způsobit řadu nežádoucích účinků včetně trávicích obtíží, narušení správné funkce kostní dřeně s poruchami tvorby krevních buněk (chudokrevnost, nedostatek bílých krvinek a krevních destiček), zvýšení jaterních testů, horečky, zvracení, bolestí hlavy, epileptických záchvatů, poruch spánku, alergických reakcí a příznaků polyneuropatie.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů