Curlingův vřed [kurlingův] je specifickou formou žaludečního (a dvanáctníkového) vředu, který úzce souvisí s rozsáhlejšími popáleninami kůže. Jak spolu tyto dva zdánlivě zcela rozdílné stavy souvisí, si povíme níže.

Příčiny: Příčinou vzniku Curlingova vředu jsou rozsáhlé popáleniny. Porušeným kožním krytem dochází ke ztrátám tekutiny a bílkovin, což velmi často narušuje krevní oběh a prokrvení řady orgánů. Poměrně snadno dochází ke snížení prokrvení trávicí trubice, což snižuje odolnost sliznice žaludku a dvanáctníku vůči žaludeční kyselině. Vzhledem k okolnostem tak můžeme Curlingův vřed považovat za specifický podtyp stresového vředu.


Projevy: Curlingův vřed se může projevit trávicími potížemi, ale spíše je bezpříznakový a symptomy vznikají až při jeho komplikacích, jako je krvácení z vředu (vzniká meléna a-nebo zvracení krve) nebo protržení vředu.


Diagnostika: Vznik Curlingova vředu lze očekávat u pacientů s těžšími popáleninami, a proto je vhodné zahájit automaticky preventivní terapii. Pro diagnózu již vzniklého vředu svědčí výše zmíněné příznaky, diagnózu lze potvrdit provedením gastroskopie.
 
 
Terapie: Základem přístupu ke Curlingovu vředu je prevence jeho vzniku. Ta spočívá v důsledné hydrataci popálených lidí a v preventivním podávání léků ze skupiny blokátorů protonové pumpy. Již existující vřed se opět léčí vysokými dávkami blokátorů protonové pumpy, krvácení si může vynutit endoskopické ošetření krvácejícího místa. Endoskopicky neřešitelné krvácení a protržení vředu si mohou vynutit chirurgický zákrok, který je nicméně u těžce popáleného člověka zatížený vysokým rizikem vážných komplikací.


Zdroje
https://study.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů