Cromohexal [kromohexal] je lék předepisovaný v očním lékařství a v ORL (ušní-nosní-krční). Jeho účinnou složkou je sloučenina  kromoglykát sodný (chromoglykát sodný).

 

Princip: Kromoglykát sodný má efekt na tzv. žírné buňky a tím tlumí alergickou reakci. Výsledný efekt je do jisté míry podobný antihistaminikům, i když přesný mechanizmus účinku je jiný.

 

Využití: Cromohexal v podobě nosního spreje se využívá u alergické rýmy, Cromohexal v podobě očních kapek je využíván zejména v terapii alergického zánětu spojivek. Lék se spíše hodí k preventivní, nebo dlouhodobé léčbě.

 

Podávání: Jak již bylo řečeno výše, Cromohexal se vyrábí jako nosní sprej a oční kapky. Nosní sprej se vstřikuje do obou nosních dírek až 4x denně, oční kapky se kapou v dávce 1 kapka do postiženého oka až 4x denně.

 

Nevýhody: Cromohexal může mít místní nežádoucí účinky, které spočívají v podráždění oka nebo nosní sliznice, která se může projevit u nosního spreje kýcháním, pálením v nose a krvácením z nosu a u očních kapek zarudnutím, pálením a bolestí očí. Alergickou reakci na přípravek nelze vyloučit, je však málo pravděpodobná.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů