Combivir je lék využívaný v infekčním lékařství, patří mezi antivirotika a jeho účinnou složkou jsou sloučeniny zidovudin a lamivudin.

Princip: Zidovudin a lamivudin blokují enzym reverzní transkriptáza, který je nutný pro množení virových částic HIV virů.


Využití: Preparát Combivir je podáván pacientům s některými formami HIV infekce. Lék bývá součástí komplexních terapeutických režimů v kombinaci s dalšími léky.


Podávání: Combivir se vyrábí v podobě tablet o síle 150/300 miligramů (150 mg lamivudinu a 300 mg zidovudinu) a běžná dávka pro dospělého člověka je 1 tableta 2x denně. Užívání preparátu bez doporučení lékaře je zakázáno.


Nevýhody: Combivir může způsobit nežádoucí účinky typické pro zidovudin i lamivudin. Zidovudin způsobuje trávicí obtíže, zvýšenou teplotu, změny nálad, bolesti hlavy, bolesti svalů, alergické reakce, zvýšení jaterních testů, zhoršení ledvinných funkcí, pokles počtu bílých krvinek, chudokrevnost a mnohé další. Lamivudin může při pravidelném podávání způsobit různé trávicí obtíže, únavu, bolesti hlavy a nechutenství.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů